İçeriğe geç

2 YILLIK BÖLÜMLER Tablo 3 Üniversiteler Meslek Yüksekokulları Taban Puanları Başarı Sıralamaları (TYT ile alan Önlisans Programları )

2 YILLIK BÖLÜMLER Tablo 3 Üniversiteler Meslek Yüksekokulları Taban Puanları Başarı Sıralamaları (TYT ile alan Önlisans Programları ) 

2023-YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı (19 Ağustos 2023)

   2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2023-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden 19 Ağustos 2023 tarihinde saat 21.00’den itibaren öğrenebilecektir. Ayrıca Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

       2023-YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos – 1 Eylül 2023 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 28 – 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılabilecektir. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler Ek’te sunulmuştur.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.


ÖSYM BAŞKANLIĞI


2023-YKS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler


 En Küçük ve En Büyük Puanlar (TABLO-3)

Tablo-3 İNDİR

4 Yıllık Lisans Bölümleri Tablo 4 de yer almaktadır.


 En Küçük ve En Büyük Puanlar (TABLO-4)

Tablo-4 İNDİR

2 Yıllık Önisans Bölümleri Tablo 3 de yer almaktadır.


     Bu bölümde 2 yıllık üniversiterler bölümleri taban puanları ve sıralamaları yer almaktadır. YKS nın ilk oturumu olan TYT’de başarılı olan öğrenciler, 2 yıllık bölümleri tercih etmeye hak kazanırlar. TYT puanı ile öğrenci alan bu bölümler tablo 3 te bulunan okullar olup önlisans  programlarıdır.

         2023 YKS TERCİHLERİ 27 Temmuz 2023 – 8 Ağustos 2023 tarihleri arasında https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacaktır.Kılavuzun ilk sayfasından alıntılanan metin şöyledir;

    ”Tercih süresi, 27 Temmuz- 8 Ağustos 2023 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız. Bu kılavuz, Yükseköğretim Kurulu kararları doğrultusunda hazırlanmıştır. Kılavuzun yayımlanması ve uygulanması, Yükseköğretim Genel Kurulunun 15.06.2023 tarihli kararı ile kabul edilmiştir.”

    Son 4 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündi taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı bulunan YÖK ATLAS Tercih Robotuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

NOT:2023 YKS Tercih Kılavuzunu okumadan tercih yapmayınız..


2023-YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)KSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLA 

27 Temmuz 2023 Tarihinde Yayımlanan Esaas Kılavuzdur!!!

2023 YKS TERCİH KILAVUZU pdf ÖSYM indirmek için TIKLA

 Tablo-3 İNDİR

 Tablo-4 İNDİR


 ÖNLİSANS ATLASI –Meslek Yüksekokulları Tablo 3 İçin

    Önlisans programlarına yerleşenlerin puanları, YKS netleri, geldikleri liseler, mezun oldukları lise alan ve dalları; programda görevli öğretim üyeleri, geçmiş yıllarda verilen mezun sayısı, yatay geçiş trafiği ve benzeri pek çok detaya bu modülden ulaşabilirsiniz

YKS’de Merkezi Yerleştirme ile öğrenci alan önlisans programlarının (meslek yüksekokulu) detayları burada yer almaktadır.

YÖK ÖNLİSANS ATLASI


ÖNLİSANS TERCİH SİHİRBAZI – 2 Yıllık Meslek Yüksekokulları Tercih Modülü

2022 YKS ile öğrenci alan önlisans programlarının kontenjan bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Son 2 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı…

YÖK ÖNLİSANS TERCİH SİHİRBAZI


YKS TERCİH LİSTEM

YKS tercihlerinize ışık tutacak tercih listenizi buradan oluşturabilirsiniz.

Adaylar üniversite ve program seçimlerini yaparak tercih listelerini oluşturabilirler. Tercih listelerindeki programları sıralayabilir, koşul ve diğer bilgilerini görerek kendi durumlarını değerlendirebilirler.

YKS TERCİH LİSTEM

ÜNİVERSİTELERİMİZ MODÜLÜ

“Üniversitelerimiz” modülüyle gitmek istediğiniz üniversite hakkında bilgi alabilirsiniz.

Üniversitelerimiz Modülünde, Türkiye’deki her bir üniversitenin öğrenci ve öğretim elamanı sayılarının yanında kuruluş yılı, resmi web sitesi, sosyal medya linkleri, iletişim bilgileri, spor tesisleri, spor takımları, öğrenci toplulukları, yurt kapasitesi, laboratuvar sayıları ve yüzölçümleri bilgilerine erişebileceksiniz

ÜNİVERSİTELERİMİZ


2 Yıllık Üniversiteler Meslek Yüksekokulları Taban Puanları Başarı Sıralamaları

2023 YKS Tercihleri İçin

BAĞLANTILAR:www.basarisiralamalari.com

A

B

C

Ç

D

E

F

G

H

İ

K

L

M

N

O

Ö

P

R

S

T

U

Ü

W

Y

Z

 

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir